Rocznik Chojenski

partnerzy:

Gazeta Chojeńska

Wydawca:

DANE KONTAKTOWE

Adres redakcji: ul. Żółkiewskiego 20, 74-500 Chojna

Email: redakcja@rocznikchojenski.pl

więcej

Start


 
******

Druga odsłona projektu "Gotycka Chojna": 27 sierpnia w kościele Mariackim w Chojnie odsłonięto wystawę "Regina Regiomontana. Kościół Mariacki w dawnej ikonografii", której towarzyszy dwujęzyczny katalog opracowany przez M. Gierkego i R. Sryckiego.
 
 
***

"Rocznik Chojeński" jest członkiem-założycielem Zachodniopomorskiego Porozumienia Pism Historycznych.
Porozumienie z założenia jest nieformalną platformą, mającą skupiać i popularyzować wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe, które ukazją się w regionie, a których przedmiotem jest historia i społeczeństwo Pomorza Zachodniego w dzisiejszych granicach (a więc historyczne Księstwo Pomorskie i północna Nowa Marchia). 
Porozumienie ma formułę otwartą; jeżeli redaktorzy lub wydawcy periodyków chcieliby w nim uczestniczyć, zapraszamy do współpracy. Kontakt poprzez stronę internetową: www.pismapomorskie.pl.***

29 sierpnia 2015 zainaugurowaliśmy projekt Gotycka Chojna. Ma on na celu promowanie dziedzictwa kulturowego Chojny i ziemi chojeńskiej poprzez odniesienie do zabytków gotyckich. W zamierzeniu twórców projektu polegać on będzie na cyklu wydarzeń naukowych i kulturalnych, których wspólnym mianownikiem ma być gotyk. Przewidziane są wydarzenia skierowane do uczniów, koncerty i projekcje filmów.
Inauguracja odbyła się 29 sierpnia w kościele Mariackim w Chojnie. O godz. 18.00 wykład nt. architektury Henryka Brunsberga wygłosił Michał Gierke, jednocześnie prezentując wydaną w serii "Biblioteki Rocznika Chojeńskiego" książkę poświęconą temu architektowi. Po wykładzie, o godz. 19.00 wystąpiły dwa szczecińskie zespoły zimnofalowe: Mizeria i Too Late.


 
***
 

Nakładem Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie oraz Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie w maju 2015 ukazał się II tom "Biblioteki Rocznika Chojeńskiego": Innowacja i tradycja. Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana Pomorza i Brandenburgii pod redakcją Michała Gierkego.

 
Spis treści i Wstęp (format pdf).
 
 Zamówienia można składać za pomocą formularza (zakładka Kontakt). Cena 30 zł.
 
 
 

 ***


Pod koniec lipca 2014 książką Wokół PGR-u. Krzymów i jego mieszkańcy zainicjowaliśmy serię "Biblioteka Rocznika Chojeńskiego".

***

Profesor Włodzimierz Stępiński o "Roczniku" na łamach "Przeglądu Uniwersyteckiego" (nr 1-3 / 2014).
***

W ocenie parametrycznej czasopism Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rok 2013 "Rocznik Chojeński" otrzymał 4 punkty w kategorii B.

Pismo od 2013 roku jest indeksowane z bazie Indeks Copernicus, a od 2014 w BazHum (tu dostępne pojedyncze artykuły).
***
 
W 2011 roku zamieszczony w II tomie "Rocznika" wywiad Roberta Ryssa z Eckehartem Ruthenbergiem został nominowany do XIV Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (obok artykułów m.in. z "Polityki" i "Dziennika Gazety Prawnej").

***

"Rocznik Chojeński" jest patronem wydawnictwa Chojna. Impresje sprzed wieku, które prezentuje historię miasta na przełomie XIX / XX wieku w zwierciadle dawnych kart pocztowych.
Album można zamówić przez formularz kontaktowy.

 
 
     
 
                                                                                                      ISSN 2080-9565